הפרעת ראייה: פזילה – גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

עורך ראשי מתכוון

נכתב על ידי עורך ראשי מתכוון

אוג 8, 2023

הפזילה היא הפרעת העיניים הנפוצה ביותר. ארבעה אחוזים מהילדים סובלים ממנה ובחלק מהמקרים אם הילדים מטופלים בתזמון הנכון, אפשר לתקנה.

כחמישה אחוזים מהאוכלוסייה פוזלים

גם מבוגרים פוזלים, כשהסימפטום העיקרי שהם סובלים ממנו הוא צירי ראייה מוטעים. הפזילה נובעת מחוסר תפקוד של שרירי עיניים שלא מאפשרים לשתי העיניים להביט לאותו הכיוון. הפזילה גורמת לראייה דו-עינית שגויה ולאי פיתוח החוש הסטריאוסקופי, שכן המוח לא מקבל מידע משתי הרשתיות העייניות.

שווה גם לקרוא: שטף דם בעין – ממה זה נובע וכיצד מטפלים בכתם אדום בעין?

מהי פזילה

פזילה מוגדרת כפתולוגיה שכוללת יישור מוטעה של העיניים, ולכן נוצרות סטיות בציר האופקי, ובציר האנכי של הראייה. פתולוגיה זו יכולה להיות קבועה או לסירוגין. כשהפזילה מאובחנת בגיל צעיר אפשר לתקן את הראייה באמצעות ניתוח או בטיפול מיוחד. בקרב מבוגרים הפזילה יכולה להיות סימפטום לתפקוד לא תקין של שרירי העין, שלא בהכרח ניתנים לתיקון.

הפזילה עלולה לגרום לבעיות בתפקוד ולפגיעה בראייה.

סוגי פזילה

פזילה מתכנסת – כאשר עין אחת או שתיהן מופנות פנימה, פזילה מתפצלת – כאשר העין מביטה החוצה או פזילה אנכית – כאשר העין מסתכלת כלפי מעלה או מטה. הפרעות אלו נגרמות מתפקוד לקוי של שריר העין, ובמקרה של סוג הפזילה השלישי, מדובר בשיתוק של השריר שנובע מפציעה דלקתית, עצבית או טראומטית. ייתכנו מצבים שבהם שרירי העיניים יתפקדו אך בגלל גורמים חיצוניים תיווצר פזילה.

סיווג נוסף של פזילה:  אקומודטיבית שנובעת מרוחק ראייה שגורם לעיניים להתכנס פנימה כדי לשפר את ההתמקדות; טוניקית כאשר ההתכנסות מוגברת עקב פגם פנימי, או שרירי ומעורבת שמערבת את שני הגורמים.

שווה גם לקרוא: לבני נוער חרדים סיכוי גדול יותר לבעיות ראייה כמו היפרדות רשתית וקטרקט

תסמינים

התסמין הנפוץ ביותר של פזילה הוא סטייה של העין, אך התסמינים עלולים להיות גם בעיות ראייה או כאב. תסמינים בולטים אצל ילדים ומבוגרים הם תפיסה שגויה של ראיית עומק וראייה מוגבלת. למבוגרים, עלולה הפזילה לגרום לכאבי ראש, לטשטוש , לראייה כפולה ולעייפות.

אצל ילדים התסמין הנפוץ הוא ראייה כפולה שגורמת לתנועות פנים לא טבעיות – הטיית הפנים והרמת הסנטר בניסיון לשפר את ראייתם.

בין הסיבוכים של פזילה, יכולה להיות גם עין עצלה, מיומנויות מוטוריות מופחתות ועיכוב התפתחותי בדיבור או בהליכה.

גורמים לפזילה

בעת הגדרת הסיבות לתופעה יש לקחת בחשבון שלושה גורמים: עצבי הגולגולת, שרירי העיניים ומרכזי המוח הגבוהים.

אחת הסיבות להופעת פזילה בגיל צעיר, היא בגלל ליקויי ראייה; קושי במיקוד, קוצר ראייה, רוחק ראייה או צילינדר. בניסיון למקד את הראייה, עשויה העין לנטות פנימה או החוצה.

שווה גם לקרוא: תת-ווריאנט של אומיקרון – הקורונה ממשיכה לפגוע והפעם בעיניים

עורך ראשי מתכוון

עורך ראשי מתכוון

חגי ברנדיס - העורך הראשי של אתר מתכוון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *