חלון ההזדמנויות לגמילה מקנאביס: כל מה שחשוב לדעת

עורך ראשי מתכוון

נכתב על ידי עורך ראשי מתכוון

אוג 8, 2023

בשנים האחרונות הולך וגובר השיח המעניק לגיטמציה ואף מעודד שימוש בקנאביס. מעורבותם של גורמים רפואיים, אמצעי התקשורת ונבחרי הציבור בניסיון לקדם לגליזציה של קנאביס רפואי, יחד עם התפיסה הרווחת הגורסת כי קנאביס זה "סם קל", בטוח, ולא ממכר, הופכות את השימוש בקנאביס לפרקטיקה שאינה נתפסת כלא בטוחה או מסוכנת.

עם זאת, התנהגותו של הסם במציאות שונה מאוד מהתדמית שלו. חשוב לדעת כי קנאביס הוא סם ממכר, בדיוק כמו סמים אחרים וכי הגמילה ממנו אינה פשוטה ודורשת לעבור תהליך ארוך ומורכב, אך אפשרי, הדורש יכולת לזהות את חלון ההזדמנויות לשינוי. במאמר זה תוכלו לקרוא על אותו חלון הזדמנויות ועל מאפייני הגמילה מקנאביס.

כך משפיעה הסביבה החברתית של האדם על היכולת לעבור גמילה מקנאביס

לא כמו סוגים אחרים של סמים, ההכרה בקנאביס כסם ממכר לוקה בחסר. כאמור, היחס המקל לסוג זה של סם, המבוסס על בורות, גורמת לנזקים כבדים. בשל אותו יחס ובשל העובדה שהשימוש בקנאביס נפוץ כל כך, קשה לעתים לזהות כי אדם נמצא במצוקה ובמצב של התמכרות ופיתוח תלות בקנאביס. התמכרות היא מדרון חלקלק.

היא מתפתחת בהדרגה וככל שהתלות בסם גוברת כך הופכת ההתמכרות למורכבת יותר וקשה יותר לטיפול. היכולת לזהות את ההתמכרות בשלביה הראשונים ולשקף לאדם הלוקה בה את מצבו היא קריטית ליכולתו להשתחרר מהתלות בסם ולעבור גמילה מקנאביס. הקושי של בני משפחה, קולגות וחברים של האדם הסובל מהתמכרות, לראות את ההתמכרות תורמת עוד יותר לתחושת הבדידות של האדם הסובל ומרחיקה את היכולת לבחור בגמילה מקנאביס.

כדאי גם לקרוא: קנאביס והפרעות נפשיות

לא הכל אבוד: גמילה מקנאביס – זה אפשרי

במקרים בהם הנטייה להתמכרות לקנאביס לא זוהתה בשלביה הראשונים אדם עלול להגיע למצב של תלות קשה בשימוש בסם. בשלב זה, בדרך כלל יהיה קשה להביא את האדם שלוקה בהתמכרות לקבל עזרה.

נסיונות לעודד או להפציר בו לקבל עזרה ייתקלו פעמים רבות בחשדנות, בהרחקה, בהתנגדות ולעתים בהתנתקות מוחלטת. בשלב זה של ההתמכרות, התלות הפסיכולוגית בסם כה חזקה והאדם הסובל ממנה ירחיק ממנו כל דבר שמאיים על השימוש בסם. בנקודה זו, לא מספיקה הכרה בבעיה, אלא נכונות להתערב באופן נכון שיאפשר לאדם הסובל מהתמכרות לקבל עזרה. כדי לעשות זאת, יש למצוא חרך קטן, מעין חלון הזדמנויות חד פעמי לשינוי.

לסיכום

גמילה מקנאביס היא לא פשוטה אך אפשרית. יש ללמוד כיצד לזהות את חלון הזדמנויות לשינוי וכיצד לתפוס אותו בזמן ולתעל אותו למען האדם שזקוק לעזרה ולעזור לו לקבל החלטה לעבור גמילה מקנאביס.

עורך ראשי מתכוון

עורך ראשי מתכוון

חגי ברנדיס - העורך הראשי של אתר מתכוון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *