תת-ווריאנט של אומיקרון – הקורונה ממשיכה לפגוע והפעם בעיניים

עורך ראשי מתכוון

נכתב על ידי עורך ראשי מתכוון

מאי 25, 2023

בחודשים האחרונים, התגלה בהודו זן חדש של קורונה. הווריאנט החדש נקרא XBB.1.16, והוא תת-ווריאנט של אומיקרון, שנחשב למידבק במיוחד – בעיקר בקרב ילדים עד גיל 12.

מארגון הבריאות הבינלאומי (WHO) מדווחים שלצד התסמינים של חום גבוה, שיעול ועייפות, גורם הזן החדש לדלקות עיניים ויראליות בקרב ילדים: הדלקת מתאפיינת בסימפטום של עיניים אדומות, מגרדות וללא הפרשה מוגלתית. דלקות העיניים מעוררות דאגה שקשורה להתנהגות נגיף הקורונה,  משום שכבר בעבר נבחנה האפשרות שהנגיף עובר גם דרך העיניים. אחת ההשערות המבוססת על מחקרי מעבדה היא שנגיף הקורונה משתמש בחלבון ACE2, שנמצא בתאי העין, בשביל להתחבר לתאי האדם. עם זאת, לא ברור האם העין משמשת כנשא של המחלה.

ארגון הבריאות הבינלאומי מדווח על התפשטות זן חדש

עוד נמסר מארגון הבריאות הבינלאומי שהם עוקבים בדריכות אחר ההתפשטות של זן XBB.1.16 ושקצב ההדבקה של הזן גבוה משל זנים אחרים; הסיבה המשוערת לקצב ההתפשטות המהיר קשורה, ככל הנראה, לתנאי החיים הצפופים בהודו ולעובדה שמסכת הפנים לא אפקטיבית במידה שהנגיף עובר מהדמעות ומהעיניים לידיים.

לדברי ארגון הבריאות הבינלאומי בשביל להנמיך את סיכוי ההדבקה בזן החדש, מומלץ לשטוף היטב את הידיים לפני השימוש בעדשות מגע ולהקפיד על היגיינת ידיים ופנים גבוהה.

הקורונה חוזרת שוב?

החל משנת 2019, מאז שהתפרצה מחלת הקורונה לחיינו, היא השפיעה על חיינו ברמות שונות ואין אוכלוסייה, ציבור או מעמד שלא נפגעו מהקורונה. הקורונה פגעה בבריאות הגופנית והנפשית של האנשים, במערכת הבריאות, בכלכלה, במערכת החינוך במבנה החברה והמשפחה ובתרבות. הקורונה שינתה את אופי החיים והשפיעה על המדיניות, על החינוך, על הכלכלה, על משק העבודה ועל ממשקים נוספים בחיים וקבעה סדר עולמי חדש.

כדאי גם לקרוא: עיניים שורפות – הסיבות הנפוצות לתחושות צריבה בעיניים

אמידות וריאנט הקורונה החדש בפני החיסונים

הבהלה למצוא חיסון לקורונה נבעה מהצורך להחזיר את השליטה לאדם ולמדע. החיסונים הצליחו להאט את התפשטות המחלה ולהוריד את מספר החולים הקשים במחלה ומנגד התפתחו סביבם השערות והתנגדות בינלאומית. החיסונים צמצמו את השפעת הקורונה על חיינו אך האתגר בעצירת הקורונה הוא הווריאנטים השונים של הנגיף, שמתפתחים ומשנים את תכונותיהם.

סיכום

זן הקורונה החדש פוגע בעיניים ומעודד דלקות עיניים ויראליות. הזן איננו מסוכן ועל אף קצב ההתפשטות הגבוה, אין הוכחה שגורם לעלייה בתמותה. על אף חשיפת הזן החדש, מצב הקורונה בישראל יציב; מספר המאושפזים במצב בינוני עד קשה עומד על בין 120 איש וממוצע החולים המאומתים נשאר יציב.

עורך ראשי מתכוון

עורך ראשי מתכוון

חגי ברנדיס - העורך הראשי של אתר מתכוון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *