גניבת ממירים קטליטיים

עורך ראשי מתכוון

נכתב על ידי עורך ראשי מתכוון

נוב 11, 2022

כל בעל רכב, ורכבים נבחרים במיוחד כמו סובארו וטויוטה היברידית, יודע כי גניבה של הממיר הקטליטי היא אירוע די טראגי ואפשר לומר שאפילו מכת מדינה.

מרגע שגנבים "עלו" על רעיון גניבת הממירים הקטליטיים, נראה כי יותר ויותר גנבים וסוחרים פוטנציאליים החלו להתנסות באפשרויות הגניבה השונות והמסחר בממירים. מדובר בגניבה הנחשבת לפשוטה יחסית, כך שהיא אינה מצריכה את הגנבים לחדור לבית, למצוא מתודות מורכבות לפריצה או לעקוב אחר בעלי הנכס כדי לגלות מה הם זמני ההיעדרות.

גם הגניבה עצמה של הממירים אינה מורכבת במיוחד וכך, היא מאפשרת לגנבים "ליהנות" בתוך זמן קצר ביותר ממגוון רחב של אפשרויות זמינות לשימוש ולרווחים קלים. כל מה שצריך הוא מסור דיסק ודקות ספורות של חוסר תשומת לב מצד בעלי הרכב והגנב מתחדש בסחורה חדשה למסחר ולרווחים.

הממיר הקטליטי הוא למעשה רכיב פושט לגניבה יחסית המיועד להפחית את הפליטה של מזהמים שונים. הממיר הקטליטי מכיל מתכות נדירות שונות, מה שהופך אותו לסחיר במיוחד בין גנבים. המכוניות הפופולאריות ביותר בקרב גנבי ממירים קטליטיים הן כאמור סובארו וטויוטה היברידית, אבל גם בעלי מכוניות אחרות נהנים לא פחות מהתענוג הגדול של אבדן הממיר הקטליטי והתמודדות עם ההשלכות.

הסיבות לביקוש לממיר הקטליטי

הממיר הקטליטי מתאפיין בביקוש גבוה ולא בכדי. בתוך כל ממיר קטליטי יש חומרים נדירים ויקרים עד מאד, המסייעים לצמצום החומרים המזהמים הנפלטים מהרכב כתוצאה משריפת בנזין. חומרים אלו כוללים את הרודיום, פלטיניום ופלדיום, המתאפיינים במחירים גבוהים למדי.

מחירי שוק

בניגוד לגניבות אחרות הנחשבות למורכבות וסבוכות יותר, וכמו כן מצריכות את הגנב לתכנן בצורה זהירה יותר את הגניבה, גניבת ממיר קטליטי מבטיחה רווח גבוה יחסית בתוך זמן קצר מאד. הניתוק של הממיר מהבסיס שלו מצריך רק מסור דיסק, מה שהופך את הגניבה לפשוטה וקלה. המתכות הגנובות נמכרות במחירים של אלפי שקלים.

חקיקה חדשה למניעת גניבת הממירים הקטליטיים

גם בקליפורניה סובלים ממכת גניבות של ממירים קטליטיים. באמצעות התערבות בשרשרת המסחר השחור הקשור בממירים הקטליטיים, מושל קליפורניה יזם חקיקה חדשה: על פי החקיקה החדשה, סחר בממיר ללא התעודות הרשמיות מהווה עבירה על החוק.

כך, המכירה של הממירים הופכת להיות מורכבת ומאתגרת הרבה יותר מאשר בעבר וגנבים אשר מתאבזרים בממירים, חדשים ככל שיהיו, יתקשו למצוא להם קונים הגונים. החקיקה החדשה מחייבת את המוכרים ואת הקונים לתעד את זהות המוכרים ואת הליך הקנייה, כמו גם את מקום הקנייה ואופני התשלום. באופן זה, הקונים מגנב ישלמו על כך מחיר כבד ביותר.

עורך ראשי מתכוון

עורך ראשי מתכוון

חגי ברנדיס - העורך הראשי של אתר מתכוון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *