מערכת ההפעלה הלא קיימת

רבים עסקו כבר בסוגיה של מערכות הפעלה מזויפות בסרטים, אך רציתי לחלוק כמה תובנות משלי בנושא. רוב הסרטים לוקים בצורה קשה בעניין הזה, בהציגם מערכות הפעלה שכל קשר בינן ובין מערכות הפעלה בהן משתמשים אנשים אמיתיים בעולם המציאותי – מקרי בהחלט. יש הרבה מקרים מגוחכים, אבל שווה להזכיר דווקא שני סרטים שהם יחסית נאמנים למציאות: "שקרים אמיתיים" ו"פריצה ברשת".

ב"שקרים אמיתיים" עם ארנולד שוורצנגר כהארי טסקר, סוכן חשאי מאוד, גונב טסקר בסצינת הפתיחה מידע ממחשב בשגרירות מדינה ערבית כלשהי. צג המחשב מראה את מסך הפתיחה של "חלונות 3.11", בערבית. למרות שרנדל קנדי מ-InfoWorld, סבור שמערכת ה"חלונות" בסצינה רצה על מק, מה שלא היה יתכן בזמנו, אלא אם הערבים השיגו מכונת זמן.

ב"פריצה ברשת", או בשמו האנגלי firewall, האריסון פורד משחק מנהל אבטחה של בנק גדול שנסחט בידי פושעים. שם, ברוב המקרים שרואים צילום של מסך, הם באמת מציגים את Windows. מה שכן, אני בטוח שהסרט הזה מוקרן בתור קומדיה בערבי גיבוש של חברות אבטחה.

אבל המקרה שלשמו נתכנסנו, הוא "קאזינו רויאל". דניאל קרייג, אולי ג'יימס בונד האנושי, הבלתי-רדוד והנאמן ביותר לספריו של פלמינג שנראה על המסך (היום יוצא לאקרנים הסרט הבא בכיכובו), בסצינה אחת מאתר את מיקומו של בעל טלפון סלולרי ממנו נשלח SMS מסוים על פי טריאנגולציה של אנטנות. מבחינה טכנית, זהו הליך הגיוני וסביר ביותר שימצא בידיו של סוכן חשאי בתחילת המאה ה-21.

מערכת ההפעלה של הנייד בו משתמש בונד מצד שני, נראית כמו גירסת Windows Vista שחוברה למסך מונוכרום (ראו משמאל), או כפי שהייתה נראית מבעד למשקפת לילה. אמין למדי, למעט עניין המונוכרום. הייתי שמח אם היה לי את רקע שולחן העבודה האו-כה-מגניב של ה-MI6. אבל שאלה לי לאנשי מחלקת ה-IT של שירות הביון של הוד מלכותה: אין לכם תקציב לניידים עם מסך צבעוני עבור הסוכנים הבכירים עם הרישיון להרוג? אני במקומכם הייתי הולך וצועק על M.

4 תגובות בנושא “מערכת ההפעלה הלא קיימת”

  1. אוי איזה נוסטלגיה עם חלונות 3.11 בערבית בשקרים אמיתיים!
    ולגבי קזינו רויאל, אישית לא ממש יצא לי לגעת בויסטה, אבל יכול להיות שפשוט מדובר בסקין?

  2. רוא"ש, ראשית תודה על המתנה הנאה. בתנאי שטח? בונד? טוב, אם לחדר בהילטון אתה קורא תנאי שטח… 🙂 ואני מסכים עם האבחנה לגבי ויסטה. בוריס, זו אפשרות סבירה – אבל לאחר מחשבה הגעתי למסקנה שזה לא ויסטה. זה XP. יש לזה משהו שנראה כמו כפתור "התחל", ולא "סמל חלונות בתוך בועה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *