משחק חוץ

מה מוביל אנליסטית פיננסית בת 51 להתרוצץ ברחבי פלימות', מישיגן בחיפוש אחר שערים בלתי נראים? מתחת לאף שלכם מתנהלת מלחמה עזה בין שני פלגים יריבים על שליטה בעולם – ואתם אפילו לא ידעתם. השיגעון החדש מבית גוגל שסחף למעלה ממיליון איש והושק רשמית לפני שבועיים, הוא משחק שמתרחש על פני כל כדור הארץ. הכירו את Ingress.

אינגרס (חדירה, בתרגום חופשי) הוא אפליקציה לטלפוני אנדרואיד, משחק, שבו על השחקנים להשתלט על שטחים. גוגל מסרבת לומר כמה שחקנים פעילים יש במשחק, אבל לאפליקציה עצמה היו יותר ממיליון הורדות בחנות האפליקציות.
המשחק הוא מז'אנר המציאות הרבודה, בו מרכיבים במסך הסמרטפון גרפיקה ואלמנטים נוספים על מבנים ועצמים מציאותיים אחרים. יוזמות מהסוג הזה הוצגו כבר לפני כמה שנים על ידי חברות כמו HP ואחרים, אבל אינגרס ככל הנראה הוא המשחק הראשון מהז'אנר שזוכה להצלחה סוחפת.

מי שעומד מאחורי אינגרס, הוא ניאנטיק לאבס – חברת הזנק שנמצאת בתוך החממה של גוגל, ונהנית מהמשאבים של האם הגדולה. מי שעומד בראש הפרויקט הוא ג'ון האנקי, ראש מחלקת הגיאו (קיצור לגיאוגרפיה) של גוגל, המחלקה שמפתחת מוצרים מבוססי מיקום. האנקי רצה לעבוד על פרויקטים ומוצרים חדשים, ואילו גוגל לא רצתה לאבד אותו לטובת חברת הזנק משלו, וכך נולדה ניאנטיק לאבס – חברת סטארט אפ הפועלת מתוך בטנה של גוגל עצמה. על הדרך, ניאנטיק ואינגרס גם מועילים לגוגל: ניתוח של המידע הגיאוגרפי המתקבל מתנועת השחקנים בהליכה והמיקומים בהם הם נמצאים, עוזרים לגוגל בשירותי המפות שלהם ושירותים נוספים – כאשר
אינגרס מתחבר באפן די טבעי עם מוצרים של גוגל כמו גוגל גלאס.ingress2

"אתה יכול לומר שכל מה שניאנטיק עושה אפשר לעשות גם במחלקת הגיאו", אומר האנקי. "אבל היה עניין של סדרי עדיפויות, והצרכים המיידים של המוצרים האלה תופסים לך את מרבית תשומת הלב, וקשה לפנות זמן כדי להתחיל משהו מהתחלה, ולהתמקד במוצרים שחושבים הלאה", אמר בראיון למגזין FastCompany.

לאינטיק לאבס היו בעצם שני מוצרים – אחד, Field Trip, או טיול שנתי בתרגום חופשי הוא מוצר מציאות רבודה שמעביר מידע על יעדים ואתרים שאליהם אתם מטיילים. השני, היה אינגרס. המשחק יצא לאוויר בעולם בנובמבר 2012, ובתחילה היה ניתן להצטרף אליו רק באמצעות קוד הרשמה. באוקטובר האחרון הפכה הגירסה הניסויית של המשחק לפתוחה, ולפני כשבועיים – הוכרז המשחק רשמית, כבר אחרי שהשיגעון תפס בכל העולם.

על מה המשחק?
באינגרס, המטרה היא בעצם שליטה על העולם, באמצעות "השתלטות" על אתרים שונים, המכונים פורטלים. הפורטלים יכולים להיות אתרים היסטוריים ומבני תרבות כמו מגדל אייפל (שהוא אכן אחד מהאתרים במשחק), אבל גם יכולים להיות קופסת טלפון בפארק ההיי טק ליד הבית שלכם. וזה בדיוק העניין – כדי להשתלט על אתר, אתה חייב להיות בקירבה פיזית שלו, מה ששלח שחקנים לכל קצוות הגלובוס בניסיון להשתלט על אתרים, וטיולים מאורגנים של שחקנים במסעות השתלטות על אתרים גיאוגרפיים אקזוטיים שקשה להגיע אליהם.

קצת מספרים: כדי ל"חגוג" את ההשקה, יצרו אנשי אינגרס אירוע משמעותי בעלילת המשחק (שתיכף נרחיב עליה), שחייב תיאום בין "סוכנים" (כך מכונים השחקנים במשחק) על פני לא פחות מ-200 ארצות! העלילה, היא עלילת מדע בדיוני מהסוג שכבר נתקלנו בה במשחקים כמו Command & Conquer, על משאבים מסתוריים המשנים את הפלנטה. העלילה נסובה סביב "פרויקט ניאנטיק", פרויקט סודי של סוכנות מודיעין פיקטיבית שגילה שכדור הארץ מלא במשאב מוזר, בעל השפעה על המוח והנפש האנושית, שזכה לכינוי "חומר אקזוטי" או XM בקיצור. גוף עלום בשם "המעצבים" (The Shapers) טמן אותו במקומות שונים על פני כדור הארץ (ומכאן, ההתפרשות הגיאוגרפית על פני הפלנטה כולה). הפרויקט דלף, וכעת שני פלגים נלחמים על השליטה באתרי החומר האקזוטי ובכל העולם.

הראשונים, "המוארים", סבורים שבחומר האקזוטי קיים מפתח להתעלות אנושית, ולכן רוצים להשתמש בו בצורתו הטהורה ומתנגדים לכל שינוי שיעשה בו (בדומה ל"אחוות נוד" והטיבריום במשחקי Command & Conquer). השניים, "ההתנגדות", שהם לכאורה הקול השפוי שמצא דרכים לשלוט ב"חומר האקזוטי" ולמתן אותו וכעת מנסים לעצור את ה"מוארים" שמעוניינים לשחרר את החומר – וכל אחד מהם טוען שהשני יביא לחורבן האנושות. כמובן שברקע נכנסים עוד גורמים מסתוריים, כמו תאגידים רב לאומיים (מומצאים לחלוטין) ואגודה חשאית ששומרת על החומר האקזוטי במשך שנים וקשורה ל"מעצבים", והעלילה הולכת ומסתבכת.ingress1

כל שחקן במשחק, צריך לבחור את אחד הצדדים, המוארים או ההתנגדות ומאותו רגע הם הופכים להיות סוכנים של אותו הפלג. המטרה של ה"סוכנים" היא להגיע לכמה שיותר אתרים, פורטלים, ולהשתלט עליהם לטובת הפלג אותו הוא משרת. השתלטות על כמה אתרים סמוכים תיצור "אזור שליטה" בין האתרים שגם הוא של הפלג – והכל בסמרטפון שלכם. למשחק עצמו יש רכיב ממכר, ושחקנים מוצאים את עצמם משחקים בו שעות ארוכות.

אתרים ופרופילים מזוייפים
ויש לכך סיבה: ניאנטיק לאבס עשו עבודה מרשימה בכל הנוגע לתמיכה בעלילת הסיפור: החל מהקמת של אתרים מזוייפים לחברות ולגופים שמוזכרים בעלילה, דרך ספריה עשירה של "דוח"ות מודיעין" בווידאו עם ערוץ יוטיוב שוקק שמכיל מעל ל-100 סרטונים – כולל פעילות של "עיתונאית" חוקרת שמנסה להסיר את המסתורין מעל הפרויקט הסודי, פרופילים של הדמויות בגוגל פלוס, אירועים במציאות בהם משתלבים שחקנים מטעם החברה ורומנים גרפיים המבוססים על הסיפור. כל שבוע מקבל כל סוכן לתיבת הדואר האלקטרוני שלו תדרוך שבועי, הכולל סרטונים ואירועים, הבנויים במבנה של דו"ח רשמי. את השקת המשחק לפני כשבועיים למשל, חגגו בהשקת אתר מסתורי נוסף אחד. סביב המשחק צמחו קהילות שחקנים פעילות בכל העולם, וגם כאן בישראל.

ומה הלאה? מלבד פרסומות (רשתות שונות חתמו הסכמים עם אינגרס להפוך את הסניפים שלהם לפורטלים של המשחק כדי למשוך את השחקנים), וגירסת אייפון שבדרך (כרגע אינגרס פועל רק על אנדרואיד) – ישנם דיבורים על לקחת חלקים מסויימים מאינגרס, כמו מידע המיקום, שכבת התקשורת שמאפשרת לשחקנים לתקשר ביניהם וכלי פרסומת פנים משחקיים ולהפוך את המשחק לפלטפורמה שעליה יהיה אפשר לפתח עוד משחקי מציאות רבודה דומים. האנקי למשל רואה בעיני רוחו משחק ערפדים, שבו במקום פורטלים של אנרגיה וחומר מסתורי, יהיו מאגרי דם להשתלט עליהם.

אבל לאחרון עדיין אין צפי. בראיון לאתר TheVerge אמר האנקי כי כרגע המטרה היא לייצר משחק מושך. "בלי זה, כל השאר לא היה עובד".

פורסם במקור במוסף "ממון" של ידיעות אחרונות


נהניתם מהכתבה? אז בטח תאהבו גם את מגזין החיבור – מגזין טכנולוגיה דיגיטלי עברי חדש בעריכתי. ניתן להורדה כאפליקציה או כ-PDF כאן

תגובה אחת בנושא “משחק חוץ”

  1. שחקתי בזה מספר פעמים וממש לא התרשמתי
    הרעיון נחמד הביצוע קצת מייגע ומעייף ובעיקר חוזר על עצמו
    עידו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *