חוכמה להמונים: 5 סמרטפונים זולים

היום בבוקר פרסם בגלובס, עמיתי וידידי צחי הופמן כתבה על סמרטפונים זולים. האירוניה היא, שאני פרסמתי כתבה דומה מאוד לפני שבוע בדיוק, ביום ששי האחרון במוסף "ממון" של ידיעות אחרונות…

בכל מקרה, קנאת סופרים תרבה חכמה – ובמקרה שלכם – חיסכון בכיס. תהנו!

בתערוכת CES שהתקיימה לפני שבוע בלאס וגאס, הוצגו לא מעט טלפונים סלולריים חדשים, חכמים וגאונים. במקרה הטוב, יחלפו כמה שבועות עד שיגיעו למכירה בישראל (במקרה הרע, כמה חודשים) וגם שיגיעו – ימכרו במחיר מפולפל.

אבל מי אמר שכל אחד צריך אייפון דור אחרון או גלקסי אס שתיים? הטלפונים החכמים היקרים, נמכרים ברף של 3,000-3,500 שקלים למכשיר. למשפחה ישראלית ממוצעת, מדובר בהוצאה כבדה (גם אם היא נעשית ב-36 תשלומים – כסף זה כסף).

למי שרוצה בכל זאת טלפון חכם, כזה שאפשר להוריד אליו יישומים מהאפ סטור או מהאנדרואיד מרקט, לשחק עליו Temple Run או ציפורים זועמות, מבלי לקחת משכנתא, יש אלטרנטיבה.

אספנו כמה טלפונים חכמים שכבר נמכרים כיום בישראל במחירים שנעים סביב אלפיים שקלים אצל המפעילות (בפריסה לתשלומים), ושאותם ניתן למצוא בחנויות העצמאיות וברשת, במחירים זולים משמעותית – לעתים עד כרבע(!) ממחירו של טלפון חכם מפלח השוק העליון.

אם אתם מביטים כרגע באייפון שלכם ומגחכים, כדאי שתדעו שעל פי נתוני אתר השוואת המחירים זאפ, טלפונים בטווח המחירים של בין אלף לאלפיים וחמש מאות שקלים, מהווים את חלקם הארי של החיפושים. 77% מהחיפושים אחר טלפונים הם בטווח המחירים הנ"ל, כאשר טלפונים בטווח המחירים של 1,500-2,000 שקלים הם הפלח הגדול ביותר: 30% מכלל החיפושים באתר.

רף המחירים שקבענו לכתבה הוא לא יותר מאלפיים שקלים למכשיר בחנויות עצמאיות, ולא יותר מ-2,200 שקלים אצל המפעילות, אם לוקחים בחשבון את הפריסה הארוכה לתשלומים. המחירים בשקלים כולל מע"מ, נלקחו מאתר זאפ, ונאספו בשעת הכנת הכתבה.

הקשוח: Motorola Defy+
שהושק המוטורולה Defy בישראל הוא הפך במהירות ללהיט בקרב צעירים וחיילים, הודות לשתי סיבות עיקריות: מחירו הנמוך ועמידותו יוצאת הדופן בפני נוזלים, חבטות ואבק. כעת משיקה מוטורולה את היורש שלו, ה-Defy+, שהוא מתיחת פנים לדגם המצליח. לשניהם, אגב, מסך בן 3.7 אינץ'.
עם תוכנה משופצרת (אנדרואיד גירסה 2.3 במקום 2.1), צילום וידאו באיכות טובה יותר, מעבד קצת יותר חזק (1 גיגההרץ) ויותר חיי סוללה, סביר להניח שה-Defy+ יתפוס במהירות את מקומו של קודמו – שגם הוא עדיין זמין לרכישה במחירים אטרקטיביים מאוד בחנויות העצמאיות.
Motorola Defy Plus
נמכר ברשתות: אורנג'
מחיר אצל מפעילות הסלולר: 1,980 ש"ח (55 שקלים לחודש X 36 תשלומים)
הכי זול שמצאנו: 1,850 ש"ח.
Motorola Defy
נמכר ברשתות: סלקום, אורנג'
מחיר אצל מפעילות הסלולר:
סלקום: 2,844 ש"ח (79 שקלים X 36 תשלומים)
אורנג': 1,980 ש"ח (55 שקלים לחודש X 36 תשלומים)
הכי זול שמצאנו: 1,289 ש"ח.

הזעיר: Samsung Galaxy Mini
לצד ספינת הדגל גלקסי S ונושאת המטוסים הענקית note, הוציאה סמסונג בשנים האחרונות כמה דגמים קטנים ומוחלשים מעט, גם הם תחת המותג גלקסי.
לצד ה-Ace וה-Gio שנראים ומתפקדים כמו גירסאות מוקטנות של הגלקסי S, ונמכרים כאן גם הם במחירים סבירים, יש את הגלקסי מיני, שהוא זעיר מידות במיוחד אך מעט שונה מהם בעיצובו.

בכל הקשור לחומרה, המיני הוא דווקא אחד החלשלושים שבחבורה. הוא קטן מסך (3.14 אינץ') עם נפח אחסון פנימי של 384 מגהבייט בלבד, מעבד 600 מגההרץ, מצלמה בינונית מינוס ומערכת הפעלה מוגבלת לשדרוג לגירסה 2.3 בלבד של אנדרואיד. הוא איננו סמרטפון אידיאלי ליישומים כבדים או לריבוי משימות. מה שכן, הוא טלפון קטנטן וזול, שמתאים מאוד לשימוש בסיסי ויומיומי.

נמכר ברשתות: אורנג', פלאפון
מחיר אצל מפעילות הסלולר:
פלאפון: 2,156 ש"ח (59.90 שקלים X 36 תשלומים)
אורנג': 1,620 ש"ח (45 שקלים לחודש X 36 תשלומים)
הכי זול שמצאנו: 655 ש"ח.

המעונב: LG Optimus Net
כמו ה-Defy+ , גם ה-Net הוא שיפור של דגם קודם שזכה להצלחה. LG, שצוברת במהירות נתח בשוק הסלולריים העולמי, הוציאה בשעתו את ה-Optimus One – סמרטפון אנדרואידי מוצלח ומאוזן בעיצוב סולידי ונעים, שהפך כאן לאחד המכשירים החביבים ביותר על עובדי המדינה, לאחר זכייתה של פלאפון במכרז החשב הכללי וניתן לרכישה גם אצל אורנג'.

ה-Optimus Net, שנמכר ברשת סלקום, הוא דגם חדש ומשופר של ה-One. כמו מכשירים נוספים שנציג כאן וכקודמו, יש לו מסך קטן יחסית: 3.2 אינץ'. אבל דומה שלרוב המשתמשים הדבר לא מפריע. להיפך – המכשירים הללו לעתים יותר נוחים לאחיזה, גם אצל בעלי כפות ידיים קטנות, וגם זה שיקול חשוב.

לאופטימוס החדש יש מעבד 800 מגההרץ (ל-one יש מעבד 600 מגההרץ. קצת חלש מדי לטעמנו) וכמו קודמו, חצי גיגהבייט של זיכרון ונפח אחסון פנימי זעיר של 150 מגהבייט בלבד. אך כמובן, ניתן להוסיף כרטיס זיכרון חיצוני. ל-Net, כמו ל-Defy+, יש מערכת הפעלה עדכנית יותר מקודמו בסדרה (אנדרואיד בגירסה 2.3).

LG Optimus One
נמכר ברשתות: אורנג', פלאפון
מחיר אצל מפעילות הסלולר:
פלאפון: 2,156 ש"ח (59.90 שקלים X 36 תשלומים)
אורנג': 1,404 ש"ח (39 שקלים לחודש X 36 תשלומים)
הכי זול שמצאנו: 1,090 ש"ח.
LG Optimus Net
נמכר ברשתות: סלקום
מחיר אצל מפעילות הסלולר: 2,124 ש"ח (59 שקלים לחודש X 36 תשלומים)
הכי זול שמצאנו: כרגע נמכר רשמית רק בסלקום.

המוזיקלי: SE Walkman
בכתבה זו מופיעים שני טלפונים מבית סוני, ואין מדובר במקרה. החברה שמה על הכוונת שלה דווקא את פלח השוק הבינוני, ומוציאה עבורו טלפונים נהדרים ומעוצבים למשעי כמו ה-Xperia Ray, למשל, שהוא טלפון חמוד מאוד.

הטלפונים של סוני תמיד הצטיינו בבית הספר למוזיקה, ולפני כמה שנים אף החזירה סוני לחיים את המותג האגדי שלה, ווקמן, והחלה להצמיד אותו לטלפונים מתוצרתה.

ה- Live with Walkman עונה לכל מה שתיארנו בפסקאות האחרונות. העיצוב שלו יפהפה, והוא יקרוץ מאוד לצעירים בזכות הרמקולים הסטראופוניים המובנים. עם מעבד 1 גיגההרץ, איכות צילום של 720p וחצי גיגהבייט זיכרון, ושדרוג מתוכנן לאנדרואיד 4.0, הוא נותן תמורה מצויינת לכל שקל.

באופן מפתיע לטובה, המחיר הכי זול שמצאנו הוא לא ברשת – אלא ברכישה ישירות מהיבואן הרשמי ג. ברס, בחנות הקונספט של סוני אריקסון בקניון איילון: 1,300 ש"ח בלבד.

נמכר ברשתות: פלאפון
מחיר אצל מפעילות הסלולר: 2,156 ש"ח (59.90 שקלים X 36 תשלומים)
הכי זול שמצאנו: 1,300 ש"ח.

המשרדי: Nokia E5
למי שמעדיף את הטלפון החכם שלו עם מקלדת אמיתית ולא וירטואלית, או סולד בכלליות ממסכי מגע ומעדיף כפתורים, כדאי לבחון מכשירים כמו הבלקברי 9300 שנמכר בסלקום ב-1620 שקלים, או הנוקיה E5.

הדגם המעט מיושן כבר של הענקית הפינית (שלאחרונה נראה כי איבדה את דרכה ומצאה אותה מחדש בזרועות מיקרוסופט), מריץ דווקא את מערכת ההפעלה המסורתית של נוקיה, סימביאן.

לטלפון הרציני למראה, יש רק רבע גיגהבייט זיכרון (256 מגהבייט) וכמות דומה של נפח אחסון דל יחסית לצד מעבד 600 מגההרץ. הוא מצויד בחריץ הרחבה לכרטיס זיכרון חיצוני, בנפח של עד 32 גיגהבייט.

הוא פחות מתאים לשימושי מולטימדיה, ויותר לאנשי עסקים שמעוניינים לבדוק מיילים או לברר מתי ואיפה הפגישה הבאה שלהם.

נמכר ברשתות: פלאפון, אורנג'
מחיר אצל מפעילות הסלולר:
פלאפון: 1,796 ש"ח (49.90 שקלים X 36 תשלומים)
אורנג': 1,260 ש"ח (35 שקלים X 36 תשלומים, בתוכנית Orange Clear)
הכי זול שמצאנו: 818 ש"ח.

מגרש המשחקים: SE Xperia Play
ולאחר שסיימנו עם העסקים, נפנה לשעשועים. ה-Xperia Play הוא ניסיון נועז ומעניין של סוני לשלב קונסולת משחקים ניידת עם טלפון חכם. חזית הטלפון, בעלת מסך מגע בגודל ארבעה אינץ', מחליקה הצדה וחושפת מתחתיה ג'ויסטיקים א-לה פלייסטיישן נייד.

ומכיון שהצעצוע הזה מתוכנן להריץ משחקים וגרפיקה כבדה, הוא מצויד בחומרה חזקה יחסית. חצי גיגהבייט של זיכרון, לצד מעבד 1 גיגההרץ ומערכת הפעלה אנדרואיד 2.3, שעתידה להיות משודרגת לגירסה 4.0 החדשה.

אצל המפעילות, המכשיר הזה אמנם ממוצב גבוה ומחירו שם שמאמיר למעל ל-3,000 שקלים ליחידה, וחורג מהרף שהגדרנו. אך אם רוכשים אותו בחנות הקונספט הרשמית של סוני אריקסון, הוא עולה רק 2,300 שקלים, ובפרישה ל-12 תשלומים הוא יעלה לכם רק 2,063 שקלים. בחנויות עצמאיות מצאנו אותו נמכר בכ-1,500 שקלים בלבד. עסקה משתלמת עבור הגיימר שבדרכים.

נמכר ברשתות: פלאפון, אורנג'
מחיר אצל מפעילות הסלולר:
פלאפון: 3,236 ש"ח (89.90 שקלים X 36 תשלומים)
אורנג': 3,204 ש"ח (89 שקלים X 36 תשלומים, בתוכנית Orange Clear)
הכי זול שמצאנו: 1,463 ש"ח.


וצדק לכל

מלבד האפשרויות והדגמים המומלצים שמנינו כאן, בחנויות עצמאיות וברשתות הסלולר קיימים דגמים נוספים בטווח המחירים שציינו.

עשו סקר ברשת לפני קניה, ואל תתביישו לדרוש מנציג המכירות להציג בפניכם עוד אפשרויות, לפני שהוא מנסה לדחוף לכם ליד אייפון S4 או גלקסי S II.
המפעילים הווירטואליים הזולים שנכנסים לשוק בימים אלה, מציעים גם הם מכשירי טלפון חכמים, אם כי לא מאוד פופולריים, לפחות במקרה של Modu-T, אותו מציעה Five החדשה למי שיירשם לשירותיה. רמי לוי למשל, מצהיר באתרו, כי ימכור גם הוא טלפונים סלולריים חכמים, אך לא מפורט שם באיזה טלפונים מדובר.

בקיץ האחרון יצאו רבים מאיתנו לרחובות בדרישה לצדק חברתי והורדת יוקר המחיה – אז הנה לכם סעיף אחד שלא הופיע בהמלצות טרכטנברג, ושבו אנו יכולים לדרוש וליישם כבר עכשיו את אותו צדק חברתי: הסלולרי שלנו, שלא חייב להיות כל כך יקר.

תגובה אחת בנושא “חוכמה להמונים: 5 סמרטפונים זולים”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *